Hüküm & Koşullar

1. Giriş

1.1. Bu hüküm ve koşullar, bu topluluğun kullanımını yönetmektedir. Bu web sitesini kullanarak ve ayrıca Zirve Sanal Havayolları Topluluğu'nun (bundan sonra 'Zirve' olarak anılacaktır) tüm hizmetlerini kullanarak, bu hüküm ve koşulları tam olarak kabul etmiş sayılırsınız. Bu hüküm ve koşullara ve/veya bu hükümlerin herhangi bir bölümüne katılmıyorsanız, topluluğumuza üye olmamalı ve/veya topluluğumuzu kullanmamalısınız.

1.2. Gerçek dünya havacılığını IVAO ve Zirve ortamında simule ederken, herhangi bir ücret alınmamakta; gerçek dünyadaki etik, politik ve dini çatışmalara ve sorunlara benzetim yapılmamakta, bu durumlar kesinlikle simule edilmemekte ve/veya bunlara dahil olmaktan kaçınılmaktadır. Ayrıca herhangi bir saldırganlık veya savaş simülasyonuna izin verilmez. IVAO ve Zirve, herhangi bir istisna olmaksızın, dünya vatandaşlarının eğlenceye katılmalarını ve sanal havacılık tecrübelerini takip etmelerini sağlayan eğlenceli ve eğitsel bir ağdır.

1.3. Zirve Topluluğu'nun bir parçası olmak için en az 16 yaşında olmalısınız. Hizmetlerimizi kullanarak ve bu hüküm ve koşulları kabul ederek en az 16 yaşında olduğunuzu garanti ve beyan edersiniz. Herhangi bir şüphe durumunda, bu bilgiyi doğrulamanız için kimlik ibrazı istenebilir.

1.4. Zirve Havayolları Çalışanları, kayıt ve koşullarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

1.5. Üyelik Bölümü, bildirimde bulunmaksızın başvurunuzu reddedebilir, ancak normalde, anormal bir durum olmadıkça kayıt sonrasında 24 saat içinde başvuru sonuçlarınızı içeren bir e-posta gönderecektir.

1.6. Hüküm ve koşulların herhangi bir şekilde ihlali, bildirimde bulunularak veya bulunulmaksızın üyeliğin sona ermesine neden olacaktır.

2. Başvuru Gereklilikleri

2.1. Gerçek adınızı ve soyadınızı IVAO Hesabınızda ve gerçek kimlik kartınızda belirtildiği gibi göndermelisiniz. Adınız ve soyadınız yanlış veya geçersiz ise, Zirve Havayolları'na üye olmayacaksınız.

2.2. Size kolaylıkla ulaşabileceğimiz geçerli bir e-posta adresiniz olmalıdır. Kayıt işleminden sonra gerekli bilgiler, bu e-posta adresine gönderilecektir.

2.3. Geçerli bir IVAO kimliğiniz olmalıdır. Zirve Havayolları, Uluslararası Sanal Havacılık Organizasyonu'nun (IVAO) resmi üyesidir ve Uluslararası Sanal Havacılık Organizasyonu Türkiye Birimi'nde aktif olarak faaliyet göstermektedir.

2.4. Telefon numaranız gerekli değildir, ancak, topluluğumuzdan önemli haberler almak istiyorsanız, sizi SMS sistemimize eklemek için telefon numaranız gereklidir. Whatsapp Gruplarında olmayı isteyip istemediğiniz size sorulacaktır.

2.5. IVAN ağında pilot olarak en az 50 saat çevrimiçi olmanız gerekir. Bu bilgiye IVAO sayfanızı ziyaret ederek kolayca erişebilirsiniz.

2.6. Zirve Havayolları Yönetimi, üyelerinden organizasyon kurallarını ve yerel birim kurallarını okumalarını ve uygulamalarını rica eder.

2.7. Zirve Havayolları pilotları, uçuş simülasyonundaki temel bilgileri bilmelidir. (Örneğin, kalkış, iniş, navigasyon, NDB, VOR, güzergahlar, vs.)

2.8. Pilotlar kayıt işlemlerini tamamlamak için başvurularının onaylama postasında belirtilen talimatları izlemelidir. Bu mecburidir!

2.9. Zirve Havayolları servislerinin kullanımı kayıtlı kullanıcılara özeldir.

2.10. Her bireyin yalnızca bir kayıtlı hesabı olması için izin verilir.

2.11. Doğum tarihiniz, kimlik kartınızda belirtildiği şekilde kayıt formunda belirtilmelidir.

3. Minimum Beklenen Aktivite

3.1. Zirve'de bir pilot olarak çalışırken, her uçuşunuzun bitiminde web sayfamıza bir pilot raporu (PIREP) göndermeniz gerekmektedir.

3.2. İnaktiflik nedeniyle üyelik departmanımızı bilgilendiren pilotlar hariç tüm pilotlar, aylık 8 saatlik uçuş süresini tamamlamak zorundadırlar.

3.3. Yalnızca web sitemize gönderilen uçuşlar, 3.2. maddenin tamamlanması olarak değerlendirilecektir. IVAO VA-System'e gönderilen uçuşlar, o kuralı tamamlamış sayılmaz.

3.4. Eğer kural 3.2'yi yerine getirmezlerse, pilotlar, sistem tarafından herhangi bir işlem yapılmadan önce iki (2) adet uyarı e-postası alacaktır. Bu uyarıların hepsinden sonra, hesapları otomatik olarak devre dışı bırakılacaktır.

3.5. Aktif olmayan bir hesaba ilişkin uçuş geçmişi, bildirimler ve benzeri bilgiler sistem tarafından üç (3) ay boyunca muhavaza edilir. Ardından, tüm bu veriler otomatik olarak silinecektir.

3.6. Hesabı inaktifleştirilen pilotlar, üyelik departmanına bir e-posta göndererek hesaplarının etkinleştirilmesini isteyebilirler.

3.7. Pilot merkezinde bulabileceğiniz (daha fazla bilgi için el kitabına bakınız) atama uçuşları, kayıtlı tüm pilotlar tarafından uçulmalıdır. Bir pilot madde 3.2'deki gereklilikleri sağladığında, bu madde (3.7) bir gereklilik olmayacaktır.

3.8. Sistemimizi geçici olarak kullanamayacak pilotlar, üyelik departmanımıza pasiflik nedenlerini açıklayan kısa bir e-posta göndermelidir. Aksi takdirde, sistem otomatik ve istenmeyen işlemler yapabilir.

3.9. Pilot Raporları'nın IVAO-VA Sistemi'ne gönderilmesi mecburidir. Bu işlem, pilot merkezinden gerçekleştirilebilir. Detaylı bilgi için el kitabını kontrol edin.

3.10. Madde 3.1'de belirtilen raporlar, Zirve Airlines Uçuş Takipçisi tarafından web sayfamıza otomatik olarak gönderilebilir.

4. Gizlilik Sözleşmesi

4.1. Gerçek isminiz pilot listesinde, uçuş panosunda, tablolarda, genel ve özel profilinizde ve web sitemizin diğer bölümlerinde görüntülenir. Ayrıca, adınız herhangi bir dış tarafa dağıtılamaz veya satılamaz.

4.2. E-posta adresiniz, Zirve Havayolları Personel ekibi hariç üçüncü şahıslar ve diğer pilotlar tarafından görülemez. Ayrıca, e-posta adresiniz herhangi bir dış tarafa dağıtılamaz veya satılamaz.

4.3. Telefon numaranız web sayfalarında görünmez. Bu bilgiyi yalnızca SMS ve Whatsapp sistemi için kullanırız. Lütfen daha fazla bilgi için 2.4. maddeyi kontrol edin.

4.4. Zirve Havayolları, kullanıcı listelerini üçüncü taraflara satmaz, kiraz veya kiralamaz.

4.5. Lojistik Bölümü, veritabanımızda toplanan verilerin siber saldırılardan korunmasını sağlar. Sunduğumuz güvenliğe aykırı düşen karmaşık saldırıların gerçekleştirilebileceği durumlar olabilir. Durum buysa, uygun eylemler gerçekleştirilir ve ele geçirilen veriler hakkında üyelerimiz bilgilendirilir.

5. Genel Kurallar

5.1. Sanal Havayolumuzda uçuş başında bilgisayar başından ayrılmak IVAO Kural & Yönetmelikleri'nin 4.4.7 ve 4.4.8. maddeleri uyarınca yasaktır.

5.2. Tüm pilotların simülasyonlarını 1x hız modunda kullanmaları gerekir. Bu aynı zamanda IVAO Kuralları ve Yönetmelikleri madde 6.3.9'da da belirtildiği üzere bir IVAO kuralıdır.

5.3. Zirve Havayolları'ndaki tüm üyelere saygı göstermek bir zorunluluktur. Saygısız kullanıcılar bir kez uyarılacak ve kötü davranışlarını sürdürdükleri takdirde üyelikleri askıya alınacaktır.

5.4. Şirket misyonunu takip etmek Zirve Pilotları için bir zorunluluktur.

5.5. IVAO-TR ve IVAO-HQ tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak bir Zirve Pilotu olmak için gerekli değildir ancak tüm pilotlarımıza, yeteneklerini geliştirmek ve eğlenmek için bu etkinliklere katılmalarını öneriyoruz.

5.6. Pilotlar, geçerli bir sebepleri olmadıkça, havayolumuz tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak zorundadırlar. Bir Zirve Etkinliğine katılamıyorsanız, nedeniyle birlikte üyelik departmanına bir e-posta göndermeniz gerekiyor.

5.7. Eğitimlerimiz planlanan dönemlerde organize edilmektedir. Eğitim Departmanı, eğitim takviminde önceden haber verilmeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar; ancak maksimum katılım için, eğitim oturumu başlamadan önce programı duyururuz.

5.8. Zirve Havayolları, uçuş verilerinizi kalıcı olarak korumak için bulut depolamayı kullanır ancak Zirve Havayolları, herhangi bir veri kaybı ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

5.9. Hizmetlerimiz tamamen ücretsizdir. SmartCARS Premium, ACARS'ın kod sahibi olan TFDi Design'ın bir hizmetidir. Satın alma işlemleriniz Zirve Havayolları ile ilgili değildir ve bu hizmetten herhangi bir kazanç ve/veya komisyon almayız.

5.10. Sunucularımız 128-Bit SSL güvenlik sertifikası kullanmaktadır. Bu sistem, kullanıcı ve sunucu arasındaki bağlantıyı kilitler.

5.11. Mobil uygulama TFDi Design'a aittir. Dolayısıyla bu uygulama için herhangi bir destek vermiyoruz, ancak sorunlarınızı dile getirebilir, TFDi Design Şirketi'ne raporlayabiliriz.

5.12. Uçuş içi radyo JetStream Radyo tarafından sağlanmaktadır. Bu servis, Zirve Airlines'a ait değildir.

5.13. Zirve Havayolları'nda uçarken başka bir şirkete üye olabilirsiniz. Ancak bu belgenin üçüncü kısmında açıkça belirtilmiş gereklilikleri yerine getirmek zorunda olduğunuzu unutmayınız.

5.14. Zirve personeli ile irtibat e-postayla yapılabilir. Diğer kanalların kullanılması resmi değildir ve bunları herhangi bir durumda delil olarak kullanamazsınız.

5.15. Sistemin herhangi bir bölümünün, herhangi bir resminin ve herhangi bir belge ve / veya mektubün izinsiz kullanımı yasaktır. Sistemlerimizde gösterilen içeriklerin telif hakkı korunmaktadır. Lütfen emeğe saygılı olunuz!

5.16. Yasadışı yazılımlar ve/veya telif hakkıyla korunan içerikler paylaşmak yasaktır.

5.17. Personel üyelerinin istek ve emirlerini takip etmelisiniz. Talebi yerine getirdikten sonra şikayetiniz varsa, merkeze bir şikayet mektubu yazabilirsiniz.

5.18. Tüm üyeler sanal havacılık dünyasından en son haberleri almak için NOTAM'ları takip etmelidir.

5.19. Zirve Havayollarından en son haberleri almak için tüm üyeler gelen kutularını kontrol etmelidir. Önemli / acil duyurular SMS sistemini kullanarak size gönderilecektir.

5.20. Toplanan medyayı, bilgi alışverişini ve haber/etkinlikleri paylaşmak için tüm üyelerimizi forumlarımıza davet ediyoruz.

5.21. Rütbeler ve ödüller sistem tarafından otomatik olarak verilir.

5.22. Zirve Havayolları'nda toplantılara katılmak zorunludur. Bu topluluğun bir ferdi olduğunuzu unutmayınız.

5.23. Zirve Havayolları, özel ve/veya askeri operasyonları yürüttüğünüz bir yer değildir. Pilotlar yalnızca sivil havacılık koşullarında uçabilirler.

6. Hesapların Askıya Alınması

6.1. Bir hesabın askıya alınması durumunda, kullanıcı Zirve Havayolları servislerini kullanamaz.

6.2. Askıya alma işlemleri Genel Müdürlük tarafından verilir, ancak Başkan tarafından incelemeye tabiidir.

6.3. Askıya Alma Tablosunda belirtilmemiş ihlallerin askıya alma süreleri Başkan tarafından gözden geçirilir. Askıya Alma Tablosu 6.4'te belirtilmiştir.

6.4. Askıya alma tablosu, genel durumları ve askıya alma sürelerini gösterir. Bu tablo, herhangi bir zamanda Genel Müdür ve / veya Başkan tarafından revize edilmeye tabidir. Sebeplere bağlı olarak, sistem otomatik olarak askıya alma süresini belirler. Başkan tarafından karar verilen davalarda, zamanı kararlaştıran Başkan ve Genel Müdürlük'tür.

Askıya alma tablosu:

Askıya Alma Tablosu
Durum Zaman Karar
Kullanıcı uçuş sırasında bilgisayar başından ayrılır ve ilk kez tespit edilir. Saatler Silinir. İşlem otomatik olarak yapılır.
Kullanıcı uçuş sırasında bilgisayar başından ayrılır ve ikinci kez tespit edilir. 1 Gün Askıya Alınır. İşlem otomatik olarak yapılır.
Kullanıcı uçuş sırasında bilgisayar başından ayrılır ve üçüncü kez tespit edilir. 7 Gün Askıya Alınır. İşlem otomatik olarak yapılır.
Kullanıcı uçuş sırasında bilgisayar başından ayrılır ve dört veya daha fazla kez tespit edilir. Gözden Geçirilecektir. Başkan
Kullanıcı simülasyon oranını artırır ve ilk kez tespit edilir. Saatler Silinir. İşlem otomatik olarak yapılır.
Kullanıcı simülasyon oranını artırır ve iki veya daha fazla kez tespit edilir. Gözden Geçirilecektir. Başkan
Kullanıcı saygısız davranır ve birkaç kez şikayet edilir. 1 Günden 14 Güne Askıya Alınır. İşlem otomatik olarak yapılır.
Kullanıcı yanlış veya geçersiz bilgiler verir ve yönetim üyelerine yalan söyler. 7 Günden 1 Aya Kadar Askıya Alınır. İşlem otomatik olarak yapılır.
Kullanıcı, diğer üyelere hakaret eder veya uygunsuz bir dil kullanır. 1 Ay Askıya Alınır veya Hesap Silinir. Başkan
Kullanıcı seks mesajları gönderir. Hesap Silinir. Başkan
Kullanıcı ticari mesajlar gönderiyor. 1 Gün'den 7 Güne Askıya Alınır. İşlem otomatik olarak yapılır.
Yukarıdaki davalardan herhangi birinde tekrarlama. Gözden Geçirilecektir. Başkan
Hükümler ve Koşullar'da belirtilen herhangi bir kuralın ihlali. Gözden Geçirilecektir. Başkan
Yukarıda açıklanmayan başka herhangi bir vaka. Gözden Geçirilecektir. Başkan

6.5. Ek olarak, Sanal Havayolu Yönetimi gerekli hallerde forum üyeliğinizi de askıya alabilir.

7. Sesli İletişim ve Team Speak 3 Sunucusu Kullanımı

7.1. Zirve Havayolları, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmalarını ve aralarında iyi ilişkiler kurmalarını sağlayan bir Team Speak 3 Sunucusu'na sahiptir.

7.2. Team Speak 3 Server şifre korumalıdır. Bu şifre sunucumuzu robotlardan ve ilgili olmayan insanlardan korur.

7.3. Team Speak 3 Sunucu Bilgisi Zirve Havayolları Topluluk Forumlarında bulunabilir. Lütfen buraya tıklayarak ilgili konuyu kontrol edin.

7.4. Team Speak 3 Server'a bağlanan kullanıcılar isimlerini ve soyadlarını girmelidir. Eğer Zirve Havayolları'na üye ise, çağrı işaretini de girmelidir. Bir Zirve Havayolları Üyesi için bir takma ad örneği: ZRV001 / Emre Yalımkılınç.

7.5. Tüm hüküm ve koşullar Team Speak 3 sunucusunda da geçerlidir.

7.6. Tüm kullanıcılar Team Speak 3 Sunucularının temel amacının farkında olmalıdır.

7.7. Sunucunun barış ve düzeninden tüm personel sorumludur.

7.8. Şartlar ve koşullara uymayan kullanıcılar sunucudan atılır veya yasaklanır.

7.9. Team Speak 3 Sunucularımız üzerinde her ne amaçla olursa olsun ses kaydı almak yasaktır.

8. Personel Üyeleri

8.1. Personel, havayolu şirketinin günlük iş akışından sorumludur.

8.2. Tüm personel, Zirve Havayollarını IVAO ağı üzerinde yaptıkları eylemlerde temsil ettiklerini bilmelidir.

8.3. Personel otomatik olarak Zirve Havayolları personel posta listelerine abone edilir. Kendilerinden düzenli olarak Zirve Havayolları Topluluk forumunu kontrol etmeleri beklenmektedir.

8.4. Personel üyeleri IVAO ile ilgili e-postalar gönderirken Zirve E-posta hesabını kullanmalıdır. Posta uygulamalarını yapılandırmak için, görevliler web postası (webmail) hizmetini ziyaret edebilirler.

8.5. Çalışanlar web sitesinde bulunan bilgiler hakkında iyi bir çalışma bilgisine sahip olmalı ve bu nedenle sıklıkla web sitesine göz atmaya teşvik edilmektedir.

8.6. Bir personel başka bir sanal havayolunda bir personel üye olarak atandığında, artık Zirve Havayolları'nda bir personel olamaz.

8.7. Çalışanlar düzenli personel toplantılarına katılmakla yükümlüdürler.

9. Forumun Kullanımı ve Forum Kural & Yönetmeliği

9.1. Bir forum üyesi olarak kabul edilen herkes bu kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır.

9.2. Forum yöneticileri, gerekli görürlerse kullanıcının hesabını devre dışı bırakabilir, silebilir veya yasaklayabilir. Ayrıca, bu metne kural ekleyebilir veya bu metinden kural çıkarabilirler.

9.3. Zirve Havayolları Yönetimi, bir üyenin hesabını devre dışı bırakma veya silme durumunda üyeyi bilgilendirmekle yükümlüdür.

9.4. Kullanıcılar kendi dilimizi korumak için Türkçeyi doğru kullanmaya dikkat etmelidirler.

9.5. Kayıt sırasında foruma üye olmak isteyen kullanıcının adı girilmelidir. Aksi takdirde, başvuru kabul edilmeyecektir.

9.6. Etkinleştirme kodları, yasadışı uygulamalar, torrent siteleri ve her türlü yasadışı içeriğin paylaşılması yasaktır. Yalnızca ücretsiz yazılım olarak sunulan programların ilgili bölümlerde paylaşılmasına izin verilir.

9.7. Forum yöneticileri ve denetleyicileri, üyeler tarafından iletilen yasadışı mesajlardan sorumlu tutulamaz. İlgili mesajları silmek ve üyeyi uyarmak zorundadırlar. Bu ve diğer konularla ilgili şikayetler forum yöneticilerine bildirilmelidir.

9.8. Forumda siyasi görüşlerini, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgili makamlarına dolaylı veya direk söz hakaretinde bulunacak, zarara uğratacak, futbol, basketbol gibi spor dalları hakkında tartışmaya sebebiyet verecek kötü anlamda mesaj yazmak veya takım ayrılıklarına saygı duymamak tüm bunlara ek olarak Zirve Airlines adını kötüleyecek ve küçük düşürecek, insanların birbirlerini kırmalarına yol açacak hiç bir konu ve ileti yazılamaz.

9.9. Mesajlarda siyasi, küfürlü, şahsa veya herhangi bir kuruluş ve firmaya hakaret veya negatif eleştiri içeren ve kötüleyen yazılar, sıfatlar kullanmak yasaktır.

9.10. İmza alanlarına siyasi amaçlı yazılar, reklam veya üyelik gerektiren forum tarzında linkler vermek yasaktır.

9.11. Forumda paylaşılan belgeler, dosyalar ve eklerden forum sorumlu tutulamaz. Telif hakkı ile ilgili bildirimler, forum yöneticilerine yapılmalıdır. Forum yöneticileri tarafından incelenen mesajlar veya konular mümkün olan en kısa sürede kaldırılacaktır.

9.12. Daha önce açılmış bir konunun aynı konuyu ve/veya içeriği olan bir konunun tespiti durumunda konu silinecektir.

9.13. Bu forum kuralları her aktif kullanıcıyı ilgilendirir ve kullanıcılar herhangi bir ihlalden sorumlu olduklarını unutmamalıdır.

9.14. Bu kurallar gerektiğinde değiştirilebilir. Her katılımcı, bunları mümkün olduğunca takip etmek ve yerine getirmekle yükümlüdür.

9.15. Zirve Havayolları gibi büyük organizasyonlarda görüş ayrılıklarının her zaman oluşacağını biliyoruz. Bununla birlikte, forum, gerekçelerinden bağımsız olarak şikayet, askıya alma veya diğer cezai konuları görüşmek için bir platform olarak kullanılmamalıdır.

10. Lisans

10.1. Aksi belirtilmediği sürece, Zirve Sanal Havacılık Topluluğu ve / veya lisans verenleri web sitesinde hizmet ve materyalindeki fikri mülkiyet haklarına sahiptir. Aşağıdaki lisansa tabi olarak, tüm bu fikri mülkiyet hakları saklıdır.

10.2. Aşağıda ve diğer hüküm ve koşullarda belirtilen kısıtlamalara tabi olarak, kendi kişisel kullanımınız için web sitesinden sayfaları veya diğer içerikleri görüntüleyebilir, yalnızca önbelleğe alma amacıyla indirebilir ve yazdırabilirsiniz.

10.3. Takip eden maddeleri yapmamalısınız:

11. Zirve Airlines Detayları

11.1. Zirve Havayollarının tam adı Zirve Sanal Havacılık Topluluğu'dur.

11.2. Zirve Havayolları, 11640 nolu kayıt numarası altında Uluslararası Sanal Havacılık Organizasyonu'nunda kayıtlı.

Telif Hakkı Bilgileri

Zirve Sanal Havayolları
Resmi Web Sistemleri, Sürüm 2.0
Alp Yeni tarafından geliştirildi.
İletişim E-posta: alpyeni1@hotmail.com
Tüm kodlar, Creative Commons BY NC ND 4.0 altında lisanslanmıştır.

Hizmetlerimizi kullanarak ve topluluğun bir üyesi olarak, Şartlar ve Koşullar, Gizlilik Politikası ve Genel Kuralları kabul etmiş olursunuz.

Terms & Conditions

1. Introduction

1.1. These terms and conditions govern your use of this community; by using this website, and by using all of the services of Zirve Airlines you accept these terms and conditions in full. If you disagree with these terms and conditions or any part of these terms and conditions, you must not register to our community or you must not use our community.

1.2. When simulating real world aviation in the IVAO and Zirve Airlines environment, we will avoid, at any price, to simulate or to become involved in real-world ethical, political and religious conflicts and problems. We also will not allow the simulation of any form of aggression or war. IVAO and Zirve Airlines is an entertaining and educational network where every world citizen, without any exception, is welcome to join the fun and pursue their virtual aviation experience.

1.3. You must be at least 16 years of age to be a part of the Zirve Airlines Community. By using our services -and by agreeing to these terms and conditions- you warrant and represent that you are at least 16 years of age.

1.4. Zirve Airlines Staffs reserves the right to make changes to the terms and conditions. Membership Department can reject your application without notice but normally, they will send you an email that includes your application result within 24 hours after your registration unless an abnormal situation occurs. Any violation of terms and conditions will result in termination of membership with/without notice.

2. Application Requirements

2.1. You must submit your real name and surname as stated in your IVAO Account and your real I.D Card. You will not be a member of Zirve Airlines if your name and surname are incorrect and/or invalid.

2.2. You must have a valid email address that we can contact you easily. If you don't have one, you can request a mail address from Zirve Airlines after the validation of your registration. 

2.3. You must have a valid IVAO ID. Zirve Airlines is an official member of International Virtual Aviation Organization™ (IVAO) and actively operational on International Virtual Aviation Organization - Turkey Division. 

2.4. Your phone number is not required, however, if you want to get important news from our community much faster, we need your phone number to add you to our SMS system. You will be asked whether you want to be in Whatsapp Groups or not.

2.5. You must have at least 50 hours online as a pilot in IVAN network. You can easily access this information by visiting your IVAO page.

2.6. Zirve Airlines Management kindly requests their members to read and apply the organisation rules and local division rules.

2.7. Zirve Airlines pilots must know the basics in flight simulation. (Ex. taking off, landing, navigation, NDB, VOR, routes, etc.)

2.8. Pilots must follow the instructions stated in the confirmation mail of their applications to complete their registration process. It is mandatory!

2.9. The use of Zirve Airlines services is reserved for registered users.

2.10. Each individual person is only allowed to have one registered account.

3. Minimum Expected Activity

3.1. While working as a pilot in the Zirve Airlines, you must submit a pilot report (PIREP) to our webpage at the end of your each flight.

3.2. All pilots, except the pilots who has informed our membership department because of their inactivity, have to fulfil 8 hours of flight time.

3.3. The flights which sent only to our website will be considered as the completion of clause 3.2. Flights sent to IVAO VA-System is not considered as the completion of that rule.

3.4. Pilots will receive two (2) warning e-mails before any action is taken by the system. If they don't fulfil the rule #3.2. after all of these warnings, their accounts will be inactivated automatically.

3.5. The information, such as flight history, notifications etc, related to an inactive account will have been kept by system for three (3) months after inactivation. Then, all these data will be removed automatically by the system

3.6. Pilots whose account inactivated can request the activation of their accounts by sending an email to membership department.

3.7. Assigned Flights, which you can find them in your Pilot Centre (check the manual for further information), must be flown by registered pilots. This clause (3.7.) won't be a requirement when a pilot fulfils the requirement stated in 3.2.

3.8. Pilots who can not use our system temporarily must send an email to our membership department which explains a short reason. Otherwise, the system can take automated and unwanted actions.

4. Privacy Policy

4.1. Your real name will be displayed on the pilot roster, flight board, tables, your public and private profile and other parts of our website. Also, your name will not be distributed or sold to any outside party.

4.2. Your e-mail address can't be seen by 3rd party persons and other pilots except for Zirve Airlines Staff team. Also, your email address will not be distributed or sold to any outside party.

4.3. Your phone number will not be seen on the web pages. We use this information only for our SMS and Whatsapp system. Please check clause 2.4. for further information.

4.4. Zirve Airlines does not sell, rent or lease its user lists to third parties.

4.5. The Logistic Department ensures that the data collected in our database is protected from cyber attacks. There may be occasions where sophisticated hacks may be carried out that could breach the security we provide. If this is the case, appropriate actions will be taken and you will be informed instantly about the data compromised.

5. General Rules

5.1. Sandbagging is forbidden in our Virtual Airline in accordance with IVAO Rules and Regulations 4.4.7 and 4.4.8.

5.2. All pilots must use their simulation in 1x speed mode. This is also an IVAO Rule as it is stated in IVAO Rules and Regulations 6.3.9.

5.3. Respecting to all members in the organisation is a must in Zirve Airlines. Disrespectful users will be warned for one time and they will be suspended from the community if they continue their bad behaviour.

5.4. Following the company's mission is a must for all the pilots in Zirve Airlines.

5.5. Participating in events organised by IVAO-TR and IVAO-HQ is not required for becoming a Zirve Airlines Pilot but we recommend all our pilots to participate these events in order to improve their skills and have more fun. 

5.6. Pilots must participate in the events which are organised by our airline unless you have any valid reason. If you're unable to join a Zirve Event, you need to send an email to membership department with your excuse.

5.7. Our training is organising in planned periods. Training Departments reserves the right to make changes on training calendar without notice but for the maximum participation, we are announcing the programme before the training session starts.

5.8. Zirve Airlines uses cloud storage to keep your flight data permanently but Zirve Airlines doesn't accept any responsibility for losing any data.

5.9. Our services are completely free. smartCARS Premium is a service of TFDi Design, the code owner of the ACARS. Your purchases are not about Zirve Airlines and we don't get any profit and/or commission from this service.

5.10. Our servers use 128-Bit SSL security certificate. This system locks the connection between the user and the server.

5.11. The mobile application belongs to TFDi Design. So we do not give any support for that application but we voice your problems, issue reports and other things to TFDi Design Company.

5.12. In-Flight Radio provided by JetStream Radio. It doesn't belong to Zirve Airlines.

5.13. You can be a member of another company while flying on Zirve Airlines but you must complete your assigned flights and you must follow the requirements of flight activity policy.

5.14. Contacting with the staff members can be done via email. Using of other channels aren't official and you can't use them as an evidence in any case.

5.15. Unauthorised usage of any part of the system, any artwork and any document and/or letter is forbidden. The content displayed in our systems is copyright protected.

5.16. Sharing serials, cracks, illegal software and/or copyrighted content is forbidden.

5.17. You must follow the requests and orders of the staff members. If you have any complaints after proceeding the request, you can write a complaint letter to the headquarters.

5.18. All members have to follow the NOTAMs board in order to get the latest news from the virtual aviation world.

5.19. All members have to check their inboxes to get the latest news from Zirve Airlines. The important/urgent announcements will be sent to you by using the SMS system.

5.20. We are kindly inviting the members to our forums to share the media they capture, the exchange of information and news/events.

5.21. Ratings and awards are automatically given by the system.

5.22. Participating in the meetings is mandatory in Zirve Airlines.

5.23. Zirve Airlines is not a place that you execute special and/or military operations. Pilots can only fly under civil aviation conditions.

6. Suspensions

6.1. During the period of an account suspension, the user will be unable to use our services.

6.2. Suspensions are issued by General Management but are subject to review by President.

6.3. Suspension durations for infractions which are not predetermined from the Suspension Table are reviewed by President. The Suspension Table is stated in 6.4.

6.4. The suspension table indicates the common situations and their suspension times. This table is subject to revisions by General Management and/or the President at any time. Depending on the reason, the system will automatically issue the suspension time. In cases decided by Executive, it's Executive who decides the time.

Here is the suspension table:

Suspension Table
Situation Time Decision
The user is sandbagging hours and was detected for the first time. Hours will be deleted. Action is taken automatically.
The user is sandbagging hours and was detected for the second time. 1-day suspension. Action is taken automatically.
The user is sandbagging hours and was detected for the third time 7-days suspension. Action is taken automatically.
The user is sandbagging hours and was detected for the fourth time or more. It will be reviewed. President
The user increased the simulation rate and was detected for the first time. Hours will be deleted. Action is taken automatically.
The user increased the simulation rate and was detected for the second time and more. It will be reviewed. President
The user has disrespectful behaviours and complained a few times. From 1-day to 14-days. Action is taken automatically.
The user gave wrong/invalid information and lied to staff members. From 7-days to 1 month. Action is taken automatically.
The user is insulting other members or using inappropriate language. 1 month or account removal. President
The user is sending sex messages. Account removal. President
The user is sending commercial messages. From 1-day to 7-days Action is taken automatically.
Re-occurrence on any of the above cases. It will be reviewed. President
The violation of any rule stated in Terms & Conditions. It will be reviewed. President
Any other case not described above. It will be reviewed. President

6.5. In addition, Virtual Airline Management can issue a ban from the forum should circumstances warrant.

7. Voice Communication and Usage of Team Speak 3 Server

7.1. Zirve Airlines has a Team Speak 3 Server that allows users to communicate with each other and grow up good relationships among them.

7.2. The Team Speak 3 Server is password protected. This password protects our server from robots and non-related people.

7.3. The Team Speak 3 Server Information can be found in Zirve Airlines Community Forums. Please check the related topic by clicking here.

7.4. Users who connect to Team Speak 3 Server must enter their name and surname. If He/She is a member of Zirve Airlines, He/She also need to enter their callsign. Here is a nickname example for a Zirve Airlines Member: ZRV001 / Emre Yalımkılınç.

7.5. All the terms and conditions are valid in Team Speak 3 Servers.

7.6. All users must be aware of the main objective of Team Speak 3 Servers.

7.7. All staffs are responsible for the peace and order of the server.

7.8. Users who don't comply with the terms and conditions will be kicked or banned from the server.

8. Staff Members

8.1. Staff Members are all responsible for the daily workflow of the airline.

8.2. All staff members have to be aware that they are representing Zirve Airlines at all on their actions which they do on IVAO network.

8.3. Staff members are automatically subscribed to Zirve Airlines staff mailing lists and are required to check the Zirve Airlines Community forum on a regular basis.

8.4. Staff members must use their Zirve Airlines E-mail account when sending IVAO related E-mails. For the configuration of mail application(s), staffs can visit webmail service.

8.5. Staff members must have a good working knowledge of the information available on the website and therefore are encouraged to browse the website on a frequent basis.

8.6. When a staff member appoints as a staff member in another virtual airline, he/she can no longer be a staff member in Zirve Airlines.

8.7. Staff members are required to attend regular staff meetings.

9. Usage of Forum and Forum Rules and Regulations

9.1. Anyone who is accepted as a forum member has read and accepted these rules.

9.2. Forum administrators can deactivate, delete or ban the user's account if deemed necessary. They can also add or remove rule to/from this letter.

9.3. Zirve Airlines Management is obliged to inform the member in case of deactivating or deleting a member's account.

9.4. Users must be careful at the correct usage of Turkish Language in order to protect our own language.

9.5. During the registration, the user who wants to be a member of the forum has to enter his/her name as a nickname. Otherwise, the application will not be accepted.

9.6. Sharing of cracks, serials, activation codes, illegal applications, torrent websites and any kind of illegal content is forbidden. Only programs offered as freeware are allowed to be shared in the relevant sections.

9.7. Forum administrators and moderators can not be held responsible for illegal messages transmitted by members. They are obliged to delete relevant messages and warn the member. Complaints about these and other issues should be reported to forum administrators.

9.8. It is forbidden to post in forum that includes political opinion, direct or indirect insult to the authorities of the Republic of Turkey, bad opinions about sports such as football, basketball, etc. that can cause debate; in addition to all of these, messages that will deteriorate and humiliate the name of Zirve Airlines and messages that can cause people to break each other.

9.9. It is forbidden to use words that are political, abusive, personally or in any way misleading or negative to any organisation or company.

9.10. It is forbidden to use signature areas to link any website outside Zirve Airlines and IVAO. Also, your signatures can not distort the visual appearance of the forum.

9.11. Our forum can not be held responsible for the documents, files and attachments shared in the forum. Notices about copyright should be made to forum administrators. Messages or topics that are examined by the forum administrators will be removed as soon as possible.

9.12. In the case of detection of a topic that has the same subject and/or content as a topic opened before, the topic will be deleted.

9.13. These forum rules concern every active user, and the users should not forget that they are responsible for any violations.

9.14. These rules may be amended if deemed necessary. Each participant is obliged to follow and execute them as much as possible.

9.15. We realise that differences of opinion will always occur in large organisations such as Zirve Airlines. However, the forum should not be used as a platform to discuss complaints, suspensions, or other litigation regardless of their justification.

10. Licence

10.1. Unless otherwise stated, Zirve Virtual Aviation Community and/or its licensors own the intellectual property rights in its services and material on the website. Subject to the license below, all these intellectual property rights are reserved.

10.2. You may view, download for caching purposes only, and print pages or other content from the website for your own personal use, subject to the restrictions set out below and elsewhere in these terms and conditions.

10.3. You must not:

11. Zirve Airlines Details

11.1. The full name of Zirve Airlines is Zirve Virtual Aviation Community.

11.2. Zirve Airlines is registered in International Virtual Aviation Organization, NPO under registration number 11640.

Copyright Information

Zirve Virtual Airlines
Official Web Systems Version 2.0
Developed by Alp Yeni
Contact E-Mail: alpyeni1@hotmail.com
All codes has been licenced under Creative Commons BY NC ND 4.0

By using our services and being a member of the community, you accept the Terms & Conditions, Privacy Policy and General Rules.